ajka to jeden z najbogatszych w składniki odżywcze produktów, jakie możesz znaleźć w lodówce. Są bogate w witaminę D, która pomaga lepiej wchłaniać wapń, co zapewnia mocne kości i zwiększa odporność. Zawierają także cholinę, która jest kluczowa dla mózgu i pomaga regulować pamięć. Cholina jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
1. Bogaty w białko
Jajka to jedno z najbardziej wszechstronnych i zdrowych białek. Są chudym białkiem i stanowią doskonałe źródło choliny, kwasów tłuszczowych omega-3 (głównie w postaci kwasu dokozaheksaenowego lub DHA) i witaminy D. Zawierają także witaminy z grupy B, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy, witaminę B12, jod , selen i inne. Wykazano, że składniki odżywcze zawarte w jajach zmniejszają niedożywienie, poprawiają zdrowie mięśni i zwiększają uczucie sytości. Wtórna analiza przeprowadzona przez National Dietary Survey wykazała, że osoby regularnie jedzące jajka spożywają lepsze spożycie mikroelementów niż osoby niejedzące Jajka.
Cholesterol zawarty w jajach nie zwiększa ryzyka chorób serca, a nawet może obniżyć poziom złego cholesterolu, czyli LDL. W rzeczywistości ludzie, którzy regularnie jedzą jajka, mają wyższy poziom cholesterolu HDL, czyli „dobrego” cholesterolu, niż ci, którzy ich nie jedzą.
Są także dobrym źródłem tłuszczów omega-3, których dostarczenie w diecie bez ryb może być trudne. Innym ważnym składnikiem odżywczym występującym w Jajka jest luteina, która pomaga zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej i innym chorobom oczu. Inne witaminy zawarte w żółtku Jajka, takie jak cholina, są ważne dla rozwoju mózgu i budowy błon komórkowych. Pomagają także w tworzeniu acetylocholiny, niezbędnej substancji chemicznej stosowanej w organizmie do kontroli pamięci i mięśni. Dodanie jaj do diety może zmniejszyć głód, przyspieszyć utratę wagi i wesprzeć zdrowie oczu, skóry, wątroby i serca. Są także doskonałym sposobem na dodanie większej ilości białka do diety. Jedzenie jajek na śniadanie może zapobiec przejadaniu się w ciągu dnia, zwłaszcza że są bogate w białko i inne składniki odżywcze, które sprzyjają sytości.
2. Wysoka zawartość choliny
Chociaż niektórzy ludzie unikają jajek ze względu na wysoką zawartość cholesterolu (jedno duże Jajka zawiera 186 mg cholesterolu), te źródła energii w rzeczywistości pomagają podnieść poziom dobrego cholesterolu HDL, a kamagra pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca. Oprócz białka jaja są również bogate w selen, witaminę A, fosfor i ryboflawinę, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Są także dobrym źródłem dwóch karotenoidów niezbędnych dla zdrowia oczu: luteiny i zeaksantyny.
Badania pokazują, że niskokaloryczna dieta bogata w jajka nie tylko sprzyja utracie wagi, ale także zwiększa poziom energii i może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Jajka mogą nawet pomóc Ci poczuć się sytym, dzięki czemu będziesz jeść mniej w ciągu dnia.
Oprócz białka Jajka zawierają zdrowe tłuszcze, w tym cholinę i kwasy tłuszczowe omega-3. Badania wykazały, że jedzenie od jednego do trzech jaj tygodniowo nie zwiększa ryzyka zachorowania na choroby serca, ale najlepiej unikać surowych lub niedogotowanych jaj.
Cholina jest rozpuszczalnym w wodzie składnikiem odżywczym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania komórek i może wspomagać zdrowie wątroby i mózgu. Może również pomóc zmniejszyć ryzyko stłuszczenia wątroby i poprawić funkcje poznawcze u osób starszych.
Cholinę można znaleźć w wielu produktach spożywczych, ale jej największym źródłem są jajka, zwłaszcza jeśli wybierzesz brązowe jajka od kurcząt hodowanych w domu. Jaja te są ciemniejsze, ponieważ pochodzą od kur, które większość czasu spędzają na świeżym powietrzu i mają większy dostęp do światła słonecznego, co zwiększa zawartość witaminy D. Jajka te są również bezpieczniejsze i produkowane w sposób bardziej etyczny niż odmiany kupowane w sklepie. Większość osób cierpiących na alergie pokarmowe może bezpiecznie spożywać jajka zapiekane w ciastach i wypiekach, takich jak babeczki i ciasta, ale przed tym zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.
3. Dobre dla zdrowia oczu
Jajka są dobrym źródłem przeciwutleniaczy, luteiny i zeaksantyny, które są niezbędne dla zdrowia oczu. Są również bogate w witaminę D, która zmniejsza ryzyko chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Oprócz tego zawierają cholinę, która jest ważna dla mózgu i pomaga komórkom nerwowym w oczach komunikować się ze sobą. Chociaż te składniki odżywcze można znaleźć w innych produktach spożywczych, takich jak zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż, najlepszym źródłem są jajka, ponieważ zawarty w nich tłuszcz ułatwia ich wchłanianie przez organizm.
Cholesterol w Jajka budził obawy, ale nowe badania wykazały, że nie zwiększa on poziomu cholesterolu we krwi ani ryzyka chorób serca. W rzeczywistości Jajka są bogate w „dobry” cholesterol HDL i pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL. Zawierają także inne ważne witaminy i minerały, takie jak cholina, kwas foliowy, witamina B12 i ryboflawina.
Jedząc jajka, ważny jest wybór odpowiedniego sposobu przygotowania. Jajka na twardo zachowują większość składników odżywczych, podczas gdy jajka sadzone tracą część z nich. Ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest unikanie jajek sadzonych, ponieważ zawierają one więcej tłuszczów nasyconych i trans.
Niektóre osoby są uczulone na jajka, a alergie te mogą mieć charakter od łagodnego do ciężkiego. Jeśli masz alergię na Jajka, powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem, aby uzyskać poradę dotyczącą unikania ich w diecie. Mogą polecić alternatywy, które zapewnią te same korzyści odżywcze. Mogą również udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji na temat sposobów radzenia sobie z alergiami. Zdecydowana większość osób uczulonych na jajka wyrośnie z nich w wieku dorosłym.
4. Obniża ryzyko raka piersi
Niegdyś podstawowy składnik amerykańskiej diety, zanim spożycie jaj osiągnęło swój szczyt w 1945 r., a następnie wypadło z łask ze względu na przekonanie, że sprzyjają chorobom serca poprzez podniesienie poziomu cholesterolu, jaja są obecnie uważane za zdrową żywność, jeśli są spożywane z umiarem. Są pełne choliny, kwasu foliowego, witaminy E i witamin z grupy B, a także zdrowych tłuszczów Omega-3. Jajka są również doskonałym źródłem betainy, która, jak się uważa, pomaga zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym.
Zawierają także luteinę, przeciwutleniacz, który pomaga chronić przed zwyrodnieniem plamki żółtej i wspiera funkcje poznawcze. Jajka są doskonałym źródłem białka, składnika odżywczego niezbędnego do naprawy i wzrostu komórek. Badania sugerują, że osoby spożywające więcej jaj mają wyższe stężenie cholesterolu HDL („dobrego”) i mniejsze ryzyko chorób układu krążenia.
W czasie ciąży ważne jest, aby dostarczać odpowiednią ilość choliny, która znajduje się w żółtku jaja i jest niezbędna do rozwoju płodu i błon komórkowych. Wykorzystuje się go również do wytwarzania w mózgu chemicznej acetylocholiny, niezbędnej do zapamiętywania, kontroli mięśni i sygnalizacji nerwowej. Bogatym źródłem tego mikroelementu są jajka, a dwa duże jaja zapewniają ponad 50% zalecanego dziennego spożycia dla kobiet w ciąży.
Ostatnie badania wykazały, że jedzenie sześciu jaj tygodniowo może znacznie zmniejszyć ryzyko raka piersi. Badanie to przeprowadzono na kobietach po menopauzie, a naukowcy uważają, że zmniejszenie ryzyka raka piersi jest prawdopodobnie spowodowane obecnością choliny i tłuszczów omega-3 w jajach. Wybierając jajka, wybieraj te organiczne lub z wolnego wybiegu. Kurczaki te są zazwyczaj karmione zdrowszą dietą, która jest lepsza dla Ciebie i środowiska.
5. Pomaga zapobiegać zespołowi metabolicznemu
Tłuszcz zawarty w jajach zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, a ponadto zawiera wiele cennych mikroelementów, takich jak kwas foliowy, witamina B12, cholina, luteina i zeaksantyna. Te składniki odżywcze mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zespołu metabolicznego. Kamagralek charakteryzuje się wysokim poziomem cukru we krwi, tłuszczu w jamie brzusznej i niskim poziomem cholesterolu HDL. Jedzenie śniadania składającego się z jajek może również poprawić poczucie sytości, co może prowadzić do zmniejszenia spożycia kalorii w dalszej części dnia.
Jajka cieszą się złą opinią ze względu na zawartość cholesterolu, ale badania wykazały, że spożywane z umiarem nie zwiększają ryzyka chorób serca. Badanie przeprowadzone w 2019 roku w czasopiśmie Journal of the American Medical Association wykazało, że spożywanie do czterech jaj tygodniowo nie zwiększa ryzyka chorób układu krążenia u osób bez wcześniejszych schorzeń. Należy pamiętać, że cholesterol w jajach pochodzi z żółtek, dlatego jeśli cierpisz na choroby serca lub cukrzycę, najlepiej pozostać przy białkach jaj.
Białko zawarte w jajach jest również bardzo sycące, co może korzystnie wpływać na utratę wagi. Jedno z badań wykazało, że osoby, które jadły śniadanie składające się z jajek, były później mniej głodne i zjadały w porze lunchu o 130 kalorii mniej niż osoby, które jadły śniadanie na bazie płatków zbożowych. Jajka są bogate w cholinę, która jest pomocna dla zdrowia mózgu i bierze udział w metabolizmie tłuszczów, węglowodanów i aminokwasów. Ten składnik odżywczy może również pomóc obniżyć poziom homocysteiny – aminokwasu powiązanego ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i demencji.